Haber Arşivi

18.03.2016

Şühedânın İzinde Huzur'da Niyazdayız

İstanbul Müftülüğü tarafından, dün olduğu gibi bugün de milletin birliği, dirliği ve bütünlüğü için değerleri uğruna canlarını feda eden şehitlerimizin ruhlarını şâd etmek, hatıralarını yâd etmek üzere Çanakkale Zaferi'nin 101. yıl dönümü münasebetiyle 18 Mart 2016 Cuma günü Bahçelievler ilçesi Şirinevler Ulu Camiinde sabah namazını müteakip "Şühedânın İzinde Huzur'da Niyazdayız" adlı bir program gerçekleştirildi.

Sabah namazından sonra gerçekleştirilen program Fatih Müftülüğü İlahi grubu tarafından okunan tekbir ve tehliller ile başladı. Daha sonra İbrahim Erdöl, Ahmet Korkmaz, Bahaddin Tellioğlu, Ahmet Yılmaz, Şaban Calayoğlu ve Rahmi Aydın tarafından Yasin-i Şerif tilaveti gerçekleştirildi. Akabinde Abdullah Yıldız, İbrahim Erdöl, Ahmet Korkmaz, Bahattin Tellioğlu tarafından kasideler ve ilahiler seslendirildi.

“Bizim Medeniyetimizde işgal yoktur, fetih vardır”

Programın sonunda söz alan İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Rahmi Yaran, “burada vatan için, din için can veren şehit ve gazilerimize önemli bir vefa borcunu ifâ etmek için toplandık”, dedi. Yaran konuşmasına şöyle devam etti: “Rabbim nimetlerine şükredenlerden eylesin. O nimetlerden en büyüğü huzur içinde olmak, güvenlik nimetidir. İslam dünyaya huzuru getiren bir dindir. Müslümanlar hiçbir ülkeye o ülkeyi sömürmek, o insanlara zulmetmek için gitmemiştir. Bizim medeniyetimizde işgal yoktur, fetih vardır. Yani toprakları İslamın huzuruna açmak vardır. Geçmişte atalarımız dinimizi çok geniş coğrafyalara taşımışlardır. Ve Müslüman gayr-ı müslim hep huzur içinde yaşamıştır. Dün olduğu gibi bugün de İslam düşmanları olmuştur ve olacaktır. Ellerinden gelse İslam’ı, boğmak, dünya üzerinden silmek için uğraşacaklardır.”

“Bir ve beraber olduğumuz zaman ancak güçlü olabiliriz”

“Bu toprakları müslümanlaştıran şehitlere gazilere rahmetler diliyorum. Ancak bu toprakların Müslüman olarak kalması ve devamı aynı zamanda fetih ruhunun devamına bağlıdır. Ne zaman atalete düşersek, gaflet içinde olursak o vakit düşmanların saldırısına açık hale geliriz. Vücudumuzda şu an dolaşan mikroplar var. Bunlar tedbir alınmazsa tüm vücuda yayılır gider. Aynen bunun gibi toplumları saran hastalıklar da onların sonunu hazırlar. Bundan 100-150 sene önceye gittiğiniz zaman Yunanistan, Bulgaristan, Makedonya, Bosna, Kosova vd. bir zaman bizim olan toprakların birer birer elimizden çıktığını görmüşüz. O esnada Mehmet Akif gibi İslam’ın sesi olmuş şairlerimiz feryat etmişler, “aman dikkatli olun” demişlerdir. Gün gelmiş aramıza nifak tohumları ekilmiş. Topraklarımız dağılmış.”

“Akif’in ifadesi ile “toplu vurdukça yürekler onu top sindiremez”. Bugün bizi bir şekilde ayrı düşürmek için fırsat arayan düşmanlar var. Biz bir iken güçlüyüz. Dün Çanakkale’de destan yazdık. “Yedi düvel” bir araya gelmişti. Bugün Bayırbucak’ta, Irak’ta başka yerlerde, düşman yine bir olmuş Müslümana karşı savaşıyor. Rabbim yardım eylesin ve birliğimizi dirliğimizi bozmasın.”

İstanbul Müftü Yardımcısı Şahin YILDIRIM’ın koordinatörlüğünde gerçekleştirilen program Bahçelievler Müftüsü Ömer Faruk Bilgili’nin yaptığı dua ile son buldu. 

Dilek Web Hosting Dilek Web Hosting