Haber Arşivi

 

 28.06.2015

İstanbul Müftülüğü İftarında Dini Azınlık Temsilcileri Bir Araya Geldi

İstanbul Müftülüğü Sepetçiler kasrında Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez,  İstanbul'da bulunan dini azınlık temsilcileri ve seçkin bir davetli topluluğuna iftar verdi. İftar programında konuşan İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Rahmi Yaran öncelikle iftar davetine icabet eden misafirlere teşekkür ederek sözlerine başladı.

Dünya üzerinde mezhep ve din temelli düşmanlık körükleniyor

Konuşmasında dünyanın bugün ve gelecek adına önemli bir süreçten geçtiğine işaret eden Yaran,  bilhassa güçlü devletlerin, tarihte olduğundan çok daha şiddetli bir şekilde din, mezheb, meşreb, etnik köken farklılıklarını kullanarak hegemonyalarını yaygınlaştırmaya ve meşrulaştırmaya çalıştıklarını ifade etti. Yaran konuşmasına şöyle devam etti:

"Bu çok yönlü stratejik faaliyetler sonucu bir taraftan sahte dindarlar üretilirken bir taraftan da din, mezhep temelli düşmanlıklar üretiliyor.

Farklı inançlara ve onların kutsallarına saygı ile yaklaşması beklenen modern dünyada, bunun tam aksine dindarları tahrik eden, onların kutsallarını tahkir eden, alaya alan uygulamalar planlanıyor ve uygulanıyor. İşin daha acı tarafı ise bunların düşünce özgürlüğü adına savunuluyor olmasıdır.

Bu iftar sofrası dünya barışı için önemli bir duruştur

Başta sevgili Peygamberimizi tahkir amacını taşıyan genellikle Batı menşeli faaliyetler olmak üzere din, mezhep ya da etnik kökeni aşağılamayı hedef alan bütün faaliyetleri yanlış buluyoruz. Diğer taraftan, bu yanlış ve maksatlı faaliyetlere, dinlerin nezahatine uymayan, suçsuz insanları hedef alan bir şekilde cevap verme iddiasında olanları da tasvip etmiyoruz.

Beraber idrak ettiğimiz bu iftar soframızın ve emsali birlikteliklerin, dünya barışını ve huzurunu tehdit eden bu tür faaliyetlere karşı önemli bir duruş olduğuna inanıyoruz. Tarihi tecrübenin de devamı olarak başta İstanbul, Mardin ve Hatay vilayetleri olmak üzere Türkiye’den dünyanın alacağı çok şeyler olduğunu düşünüyoruz."

İstanbul Müftüsü Yaran konuşmasını, ülkemizin etrafını saran ve din, mezhep ve etnik köken çatışmalarına karşı devlet, hükümet ve siyaset adamlarının basiretli, hikmetli kararlar almaları konusunda Cenab-ı Hakk'ın yardım ve nusretini niyaz ederek tamamladı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da katıldığı iftar programında konuşan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, yakın coğrafyada ve Ortadoğu'da yaşananların sorumlusunun tüm insanlık olduğunu vurgulayarak, “Yakın coğrafyamız ve Ortadoğu'da yaşananlar, yüzyıllık sürede bütün insanlığın yaptıklarının sonucudur. Bunların sorumlusu tüm insanlıktır ancak tüm bu yaşananların en büyük mağduru İslam'dır" dedi.

Hangi dinden olursa olsun herkesin, "Dünyamız nereye gidiyor?" diye sorması gerektiğini anlatan Başkan Görmez, bir zamanlar "selam" bölgesi olan yakın bölgenin, son yıllarda üzücü olaylarla anıldığını söyledi.

İftarların kardeşlik ve iyilik sofraları olduğunu belirten Başkan Görmez, dini azınlık ve çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinin davet edildiği iftar programında şunları söyledi;

 

“Allah'ın nimetlerle donatarak insanlara bahşettiği dünya acılar içinde kıvranıyor…”

Allah'ın nimetlerle donatarak insanlara bahşettiği dünya acılar içinde kıvranıyor. Ne oldu bize? Neden adaleti ve merhameti birbirimizden esirgiyoruz? Birlikte yaşama ahlakı, hukuku neden zayıflıyor? Bu soruları vicdanımıza, kendimize her zaman sormamız lazım. Tüm ilahi dinler, peygamberler, kitaplarbu sorulara cevap verirken bir yere vurgu yapar. Hepsi, 'bütün bunların sebebini kendinizde arayın, dışarıda aramayın. Kalbinize yüklediğiniz ağır yüklerde, kin, nefrette arayın' der. Biz de tüm bunların nedenini başkasında değil, kendimizde aramalıyız.

“Yakın coğrafyamız ve Ortadoğu'da yaşananların sorumlusu tüm insanlıktır ancak tüm bu yaşananların en büyük mağduru İslam'dır…”

Kur’an, insanın kalbiyle ilgili çok önemli ifadeler içerir. "Kalbin taşlaşması"ndan söz eder. Türkiye'nin de içinde bulunduğu bölge ve tüm İslam dünyası acılar içinde kıvranıyor. Değişik terör örgütleri insanlık dışı vahşetler sergiliyor. Bunlar sadece bu bölgenin eseri değildir. Yakın coğrafyamız ve Ortadoğu'da yaşananlar, yüzyıllık sürede bütün insanlığın yaptıklarının sonucudur. Bunların sorumlusu tüm insanlıktır ancak tüm bu yaşananların en büyük mağduru İslam'dır. İslam'ın ve Müslümanların varlığı, dünyada bir güvenlik sorununa dönüşüyor. İslam'ın kendisi, İslam'ın adalet ve merhamet anlayışı, bir güvenlik sorunu ile karşı karşıyadır. Son yıllarda İslam coğrafyasında yeni ortaya çıkan dini anlayışlar, İslam'ın ana yolunu tehdit etmeye başlamıştır.

Başbakan Davutoğlu ise, programda yaptığı konuşmada, hiçbir mazluma ırkının sorulmaması gerektiğini vurgulayarak, "Kim ne derse desin, nasıl eleştirirse eleştirsin, Allah şahit ki kapımıza ve soframıza gelen hiçbir mazluma ırkını, cinsiyetini, dinini, mezhebini sormayacağız. 'O geldi mi onunla birlikte insanlığın vicdanı da gelir' deyip kabul edeceğiz" dedi.

Hiçbir mazluma ırkını sormayacağız…"

Türkiye'nin hiçbir zaman zalimlerin yanında yer almayacağına işaret eden Davutoğlu, şöyle konuştu:

"Bugünlerdeki tartışmalara istinaden söylüyorum. Böylesi barış sofrasından sesleniyorum. Hele hele bir ramazan gününde Türkiye'nin DAEŞ gibi bir terör örgütüyle iş birliği yaptığını iddia edenler, vicdanlarını kaybetmişlerdir. Gözleri kapanmış, kalpleri mühürlenmiştir. Türkiye hiçbir zaman hiçbir zalimin yanında yer almadı, yer almayacak.

Güney sınırımızda, Suriye sınırımızda ve Irak sınırımızda, hem oradaki insanlık dramlarının bitmesi için mültecileri, oradan gelen kardeşlerimizi en iyi şartlarda karşılamaya devam edeceğiz ama çok güçlü bir siyasi iradeyle. Eğer Türkiye'nin sınır güvenliğine bir halel gelecek olursa, eğer Türkiye kendisinin, bu huzur bahçesinin tehdit edildiği kanaatine varacak olursa, her türlü ihtimale karşı da hazırlıklıdır ve bu hazırlık konusunda gerekli çalışmaların hepsi yapılmıştır."

İftar programına, Başbakan Davutoğlu ve Diyanet İşleri Başkanı Görmez’in yanı sıra AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Ermeni Patrik Vekili Aram Ateşyan, Türkiye Hahambaşısı Rav İsak Haleva, Süryani Ortodoks Kilisesi İstanbul ve Ankara Metropoliti Yusuf Çetin, Türkiye Vatikan Büyükelçisi Mehmet Paçacı, Süryani Katolik Cemaati Lideri Yardımcısı Yusuf Sağ ve çok sayıda davetli katıldı.

 

Dilek Web Hosting Dilek Web Hosting