Haber Arşivi

12.05.2015

İstanbul Müftüsü Yaran, Tuzi Şehitliği Ve Nizam Camiini Ziyaret Etti

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Rahmi Yaran ve berberindeki heyet Karadağ şehrinde yer alan Tuzi Şehitliği ve Nizam Camiini ziyaret etti. 

Fatih Sultan Mehmet'in Karadağ'ı fethi sırasında şehit düşen 400 kadar askerin medfun bulunduğu ve 2011 yılında TİKA tarafından yeniden yaptırılan Tuzi Mezarlığı ve Nizam cami, Karadağ Müftüsü Rıfat Fejziç, Podgorica Din Hizmetleri Müşaviri Tevfik Yücesoy'un rehberliğinde İstanbul Müftülüğü heyetine tanıtıldı. Ziyarette Kur'an'lar okundu ve dua yapıldı.

"Bizi bir arada tutan ip, Allah'ın ipidir"

Burada yaptığı konuşmada İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Rahmi Yaran, Karadağ Müftüsü Rıfat Fejziç'e ve Podgorica Din Hizmetleri Müşaviri Tevfik Yücesoy'a teşekkür ederek sözlerine başladı. Burada hizmet veren Tuzi Nizam medresesinde eğitim gören gençlere seslenen Yaran, sizler, bizim için, dünya Müslümanları için ve Karadağ için önemlisiniz, dedi. Peygamberimizin müminleri bir binanın tuğlalarına benzettiğini ifade eden Yaran şunları söyledi: "Bir tuğla, kendini tamamlayan diğer tuğlaları yok sayarak dese ki, ben ayrıyım, sizden üstünüm. Burada bir bina ve eser meydana gelmez. Tesbih 99 taneden meydana geliyor ve bu tesbihin toplayıcı bir ipe ihtiyacı var. Bu ip, Allah'ın ipidir. O bizi bir arada tutuyor. Müslümanlar bir arada iken 100 sene önce bu birlik dağıldı, taneler parçalandı. Düştükleri yerde, ben üstünüm, sen üstünsün dediler,  tefrika ve dağınıklık oldu.

"Yiğit düştüğü yerden kalkar"

Bugün coğrafyamız, devletimiz, dilimiz, anne-babalarımız farklı olabilir. Bu bir şey ifade etmez. Ayette "Ey insanlar!... Muhakkak ki biz sizi bir erkek ile bir dişiden yarattık ve tearuf edesiniz (tanışasınız, aynalaşasınız; tanıyasınız) diye sizi şu’beler (milletler) ve kabileler kıldık..." buyruluyor. Buradaki ayrılık Allah'ın takdir ettiği ayrılıktır ve bizim tanışmamız, kaynaşmamız için birer zenginliktir. Bizim elimizde olan iyi Müslüman olmak, Allah katında derece sahibi olmaktır.

Bizde bir söz vardır: "Yiğit düştüğü yerden kalkar" diye. Müslüman düştüğü yerde birbirini bulup kaldıracak ve yeniden silkinişle tekrar bir araya gelecektir. Bu uzak bir hayal değildir. Buradaki talebelerin heyecanını ve azmini görünce geleceğe dair umutlanıyor ve heyecanlanıyoruz."

Karadağ Müftüsü Rıfat Fejziç ise yaptığı konuşmada bu ziyaretin kendilerini onurlandırdığını ve heyecanlandırdığını ifade etti. İstanbul Müftülüğü'nün kendileri için ayrı bir yeri olduğunu belirterek başta İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Rahmi Yaran'a ve heyete ziyaretlerinden dolayı teşekkür etti.

 
Dilek Web Hosting Dilek Web Hosting