Haber Arşivi

08-10 Aralık 2014 Tarihlerinde Düzenlenen “V. Din Şurası” Sona Erdi

 

10.12.2014

Beşinci Din Şurası Ankara Bilkent Otel’de 8 Aralık 2014 tarihinde Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın da katıldığı Açılış Oturumu ile başladı. Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı tarafından organize edilen, Diyanet İşleri Başkanlığı ve akademi dünyasından 300 ilim adamının katıldığı şuranın açış konuşmasını Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Dr. Hüseyin KAYAPINAR yaptı.

“İslam medeniyeti bilgi, hikmet ve marifetle yoğrulmuştur”

Açılış oturumunda söz alan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet GÖRMEZ, İslam dininin içinden geçtiği süreçlere ve dinin ancak doğru ve sağlıklı bir bilgiyle anlaşılabileceğine değinerek, “İslam dini, medeniyeti ve coğrafyasının bugün içinden geçtiği ve belki de tarihin bu en zorlu sürecinde bütün Müslümanların hayati meselesi, hiç şüphesiz, din konusunda doğru ve sahih bilgi üretimi meselesidir. Ölümlerin, vahşetin ve şiddetin tüm korkunçluğuyla yaşandığı İslâm coğrafyasının, her şeyden önce doğru bilgiye, hikmetli söze ve derin irfana ihtiyacı bulunmaktadır. Bugün, kendisinden gururla bahsettiğimiz İslâm medeniyeti bilgi, hikmet ve marifetler yoğrularak iman, akıl ve ahlakla inşa edilmiştir” dedi.

“Ülkemiz umut vaat etmeye devam ediyor”

Konuşmasına ülkemiz özelinden de mesajlar veren Görmez, şu sözlerle devam etti: “Bugün, ateş çemberinin ortasında yer alan ülkemiz, hala bir esenlik ülkesi olarak umut vaat etmeye devam ediyorsa, bunda pek çok sebebin yanında din eğitimini, din öğretimini ve din hizmetlerini başından beri ciddiye alarak bugünün dünyasında onu ikame etmeye çalışmasının payı asla göz ardı edilemez. Bu konularda her ne kadar ülkemizde zaman zaman bazı kırılmalar yaşanmış olsa da din eğitimi ve din hizmetleri diğer İslâm ülkelerine nazaran çağımız koşullarında daha sağlıklı bir zeminde seyretmektedir. 14 Asırlık bilgi ve medeniyet birikimiyle doğru ilişkiler kuran, Kerim Kitab’ın ayetleriyle tabiatın ayetlerini birbirinden ayırmayan, din bilimleriyle, fen ve sosyal bilimlerini, ilahiyat eğitimiyle hikmet ve felsefeyi birlikte veren bir eğitim anlayışının ve kurumların varlığı, hiç kuşkusuz, bu zemini bizlere sağlamıştır.”

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Rahmi YARAN’ın da katıldığı V. Din Şurası 10 Aralık Çarşamba günü sona erdi.

Fotoğraflar

Dilek Web Hosting Dilek Web Hosting