Haber Arşivi

“Murakıplar Çalıştayı” Güngören’de Yapıldı.

 

27.11.2014

İstanbul İl Müftülüğünün organize ettiği “Murakıplar Çalıştayı” Güngören İlçesi Akıncılar Haznedar Kur’an Kursunda 27.11.2014 tarihinde yapıldı.

Programın açılışında yaptığı konuşmada İl Müftüsü Prof. Dr. Rahmi YARAN, “Farklı gruplarla zaman zaman toplantılar yapıyoruz. İlimize yeni atanan murakıplarla hem tanışalım hem de hizmetlerin daha iyi yürütülebilmesi için birbirimizle bilgi alışverişinde bulunalım dedik. Bundan dolayı bu çalışmayı düzenledik. Murakıpların denetleme ve soruşturmalar olmak üzere iki ana görevleri vardır, aslında ikincisi tali görevdir ama asıl görev haline geldi. Camilerdeki ve Kur’an Kurslarındaki hizmetlerin denetimini önemsiyoruz.  Yapılan işin ikinci yönü tahkikatlardır. Tahkikat, tahkik etmek, biz fıkıhta alimleri adeta ikiye ayırırız, muhakkikten falancı, ehli tahkikten filancı diye. Bir alim için ehli tahkik deniliyorsa onun için bir üst makamdır. Yani görüşleri sadece rivayet ederek naklederek istinsah akili değildir, gerçekliğini hakikatini araştırır, başka şeylerle mukayese eder, bu zor bir iştir, herkesin yapacağı bi iş değildir. Tahkikat önemli bir iştir. Dolayısıyla sizler bu önemli bir işi yerine getiriyorsunuz.” demiştir.  

İl Müftülük Murakıbı Şükrü TÜRKMEN tarafından denetim ve soruşturmalarla ilgili verilen teknik bilgilerin ardından, Müftü Yardımcısı Mehmet YAMAN Kur’an Kurslarında yapılacak denetimlerde dikkat edilmesi gereken hususları dile getirdi. Müftü Yardımcısı Vehap KAPICIOĞLU, cami hizmetleri ile ilgili halkımızdan gelen şikayetlerden bahsetti. Müftü Yardımcısı Bekir DERİN ise soruşturmalarda yapılan eksikliklerden bahsetti. Çalıştay murakıpların denetim ve soruşturmalarda karşılaşılan problemler ve çözüm öneri ve bilgi paylaşımıyla son buldu.   

Murakıplar,  il ve ilçe müftülüklerine bağlı olarak taşra teşkilatında Başkanlıkça yürütülen hizmetlerin denetimiyle görevlidir. İstanbul il genelinde halen otuz bir murakıp görev yapmaktadır.

Fotoğraflar

Dilek Web Hosting Dilek Web Hosting