Haber Arşivi

İstanbuldan İlk Hacı Kafilesi Dualarla Uğurlandı


01.09.2014

Diyanet İşleri Başkanlığı 2014 yılı hac organizasyonunda İstanbul Atatürk Havalimanından hareket edecek ilk uçakta bulunan 330 hacı adayımız için İstanbul Valimiz Sayın Hüseyin Avni MUTLU’nun  teşrifleriyle uğurlama töreni düzenlendi.

01.09.2014 tarihinde Saat: 12:00’da İstanbul Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminalinde düzenlenen tören Kafile Başkanı Kerim ÖZTÜRK’ün Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Törende bir konuşma yapan İstanbul Valisi Sayın Hüseyin Avni MUTLU: "Uğurlamaların, yolculukların ve misafirliklerin en güzeline giden" hacılarla bir araya geldiklerini dile getirerek, "Siz, Hz. İbrahim Peygamberimizin bizzat elleriyle inşa ettiği Kabe'yi ziyarete gidiyorsunuz. Allah'ın evini ziyarete gidiyorsunuz. Resulullah Efendimiz’in ayak izlerinin olduğu, mis kokusunun, gül kokusunun hissedildiği topraklara gidiyorsunuz. Hazreti Ebubekir'in, Hazreti Ömer'in, Hazreti Osman'ın, Hazreti Ali'nin ve Peygamber Efendimizin Ehli Beytinin izlerinin olduğu yerlere gidiyorsunuz, Resulullah Efendimiz’in evinde aylarca kaldığı mübarek sahabenin (Ebu Eyyüb el-Ensari) bulunduğu topraklardan giderken bizim selamlarımızı, yine mübarek topraklara, Resulullah Efendimiz’e ulaştırınız. İnşallah İstanbul ile birlikte güzel ülkemize Türkiye’mize, bütün İslam Alemine, şu anda sıkıntı ve üzüntü içinde olan bütün mübarek topraklarımıza, bütün insanlık alemine, insanlık aleminin barışına, huzuruna, kardeşliğine, Rabbini tanımasına, hayırlı kul olmasına dua ediniz." İfadelerini kullandı. 

İstanbul Müftüsü Rahmi Yaran da hacı adaylarının en önemli yolculuğunun havalimanından başladığını, hac ibadetiyle tertemiz bir sayfa açan mü’minlere şeytanın her zamankinden daha fazla musallat olmak isteyeceğini, bu sebeple şeytanın oyunlarına karşı çok dikkatli olmaları gerektiğini söyledi.

 “Gerek hac ibadeti esnasında gerekse döndükten sonra güzel ahlaka ve edebe yakışmayan davranışlardan, günahlardan ve kavgadan uzak durunuz, haccın her aşamasında sabırlı davranınız, her anını dua ve ibadetle geçiriniz, kendinize, ailenize, memleketimize ve İslam Alemine dua ediniz. Medine-i Münevvere’ye gidiyorsunuz, Peygamber Efendimiz’e (S.A.V) bizlerden de selam götürünüz, ihramlarınıza bürünüp “Buyur Allah’ım, emrine geldim Allah’ım” diyerek telbiye getirdiğinizde geride bıraktığınız kardeşlerinizi de hatırlayınız, bizlere de dua ediniz” şeklinde konuşan Yaran: "ön kayıt yaptırmış ve hacca gitmeyi bekleyen 1 milyon 253 bin kardeşimiz var, bunların içinden bu sene  56 bin 500  hacı adayımız inşallah yola çıkıyorlar, İstanbul'dan 8 bin 455 hacı adayı kutsal topraklara gidecek, bu sene Diyanet İşleri Başkanlığı  organizasyonuyla giden ilk kafilemizi bugün buradan uğurluyoruz. Son kafilemizi de Allah nasip ederse, 28 Eylül'de uğurlayacağız" dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın danışmanı Prof. Dr. Erman Tuncer, Atatürk Havalimanı Mülki İdare Amiri Celalettin Yüksel ile Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Temel Kotil’inde katıldığı tören Kafile Başkanı Yunus BIÇAKÇI’nın yaptığı duanın ardından Sayın Valimiz ve beraberindekilerin hacı adaylarımızla hatıra fotoğrafı çektirmesiyle sona erdi.

Fotoğraflar

Dilek Web Hosting Dilek Web Hosting