Haber Arşivi

“Gazze’ye Hayat Olalım”

 

 

 


12.08.2014

Başbakanlık tarafından başlatılan ve Diyanet İşleri Başkanlığı koordinesinde İlimiz Müftülüğü tarafından İstanbul Valiliği'nin onayı ile düzenlenen “Gazze Yardım Kampanyası”nın tanıtım töreni, İBB Topkapı 1453 Sosyal Tesisleri’nde yapıldı.

Toplantıya İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İl Müftüsü Prof. Dr. Rahmi Yaran, Gazze Yardım Koordinasyon ve Yürütme Heyeti üyeleri ve basın mensupları katıldı. Toplantıda ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ile birlikte İstanbul İl Müftü Yardımcısı Şahin Yıldırım ve Fatih İlçe Müftüsü İrfan Üstündağ da yer aldılar.

Vali Hüseyin Avni Mutlu da bugün insanlık adına çok önemli bir kampanyanın başlangıcını yaptığını belirterek, Gazze’de yaşananların hepimize çok büyük sorumluluklar yüklediğini söyledi. "Gazze'ye Hayat Olalım" sloganı ile duyurulan yardım kampanyasının tanıtım toplantısında, insanlık suçunun işlendiği Gazze'deki katliama sessiz kalınmaması gerektiğini ifade eden Vali Mutlu, "İnsanlık adına bu kampanyayı başlatmaktan gurur duyuyorum. Ancak bir o kadar da böyle bir zulme şahit olduğumdan dolayı üzüntüler içerisindeyim. Temmuz ayının ilk haftasından bu yana yaklaşık 2 bin kişi kadın ve çocuk demeden öldürülmüş 10 bine yakın insan ise yaralı durumda. Ne yazık ki böyle vahim bir tabloyu ortaya çıkartan uluslararası bir devlet. İşin en acı yanı bu olsa gerek. Ancak biz Başbakanlığımızın öncülüğünde açılan bu kampanyaya var gücümüzle destek olacağız. Sayın Belediye Başkanımız Kadir Topbaş'a da kampanyaya 10 milyon liralık bir destekle başladıklarından ötürü huzurlarınızda teşekkür ediyorum. İstanbul gibi aziz bir millete sahip bu şehrin bu kampanyaya kayıtsız kalmayacağından eminim. Değerli basın mensuplarına da böyle bir organizasyona destek olduklarından dolayı teşekkür ediyorum. Son olarak bu vahşete ve drama sebebiyet veren devleti telin ediyorum" dedi.

Toplantıda konuşan Başkan Kadir Topbaş, Gazze’de yüzyılın vahşeti yaşandığını belirterek, “İnsanlık ölüyor, ama maalesef insanlar seyrediyor. Dünyanın vicdanı kanıyor.  Bu yüzyılımızda bir vahşet yaşanmakta. Dünyanın vicdanı kanıyor ve insanlık ölüyor. 21. yüzyıla gelmemize rağmen ve teknoloji geliştikçe maalesef zulüm artıyor. Zulümle abad olunmaz” diye konuştu.

İl Müftümüz ve Gazze Yardım Kampanyası Koordinasyon ve Yürütme Heyeti Başkanı Prof. Dr. Rahmi Yaran da kampanyanın sloganının "Gazze'ye Hayat Olalım" olarak belirlendiğini söyledi. Müftü Yaran, "Bu gibi durumlarda mazlumların her daim yanında olan bir toplumuz. Sayın Valimiz Avni Mutlu'nun da onayı ile şahsımın başında bulunduğu, Kültür ve Turizm İl Müdürü Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili, İBB Başkan Danışmanı Sabri Dereli, İTO Meclis Üyesi Kenan Serhat Kalsın ve Fatih Müftüsü İrfan Üstündağ’dan oluşan 5 kişilik heyet kampanya çalışmalarını yürütecektir. Bir mesaj karşılığında Gazze'ye 5 lira destek olunacak. Kampanyaya destek olan herkese şimdiden teşekkür ediyorum" dedi.

“Gazze’ye Yardım Kampanyası”na destek olmak isteyen vatandaşlar, bankaların ilgili hesaplarına bağışta bulunabilecek ya da bütün GSM operatörlerinden “Gazze” yazarak 2851’e mesaj göndererek 5 lira bağış yapabilecek.

İl Müftümüz Prof. Dr. Rahmi Yaran’ın Basın Bildirisi…

12.08.2014

Sayın Basın Mensupları

Filistinliler kendi topraklarında yıllardır zaman zaman artan ve dünya gündemine gelen İsrail zulmü ile karşı karşıyadır. Hz. Ömer zamanında VII. yüzyılın ilk yarısında Bizans hâkimiyetinden Müslümanların hâkimiyetine geçen bu topraklar üzerinde XVIII. yüzyılın sonlarından itibaren bilhassa bölge dışı uluslar arası güçler tarafından yeni bir yapılanma planlanmış ve bu planın gerçekleşmesi için çalışılmıştır. Filistin’deki Müslüman nüfusa karşı yürütülen ve uzun seneler süren çatışmalar esnasında çok sayıda can kaybına sebep olan bu çalışmalar 1948 yılında İsrail devletinin ilan edilmesiyle sonuçlanmıştır.

İsrail devleti ilan edildikten sonra da devleti yönetenlerle Filistin halkı arasındaki mücadele sona ermemiş, Filistinlilere bırakıldığı ilan edilen toprakların bir kısmı peyderpey onların elinden çıkarak İsrail’in kontrolüne geçmiştir. Uluslararası güçlerin desteğini arkasında bulan İsrail devleti, Birleşmiş Milletler Kararlarını ve uluslararası hukuku, insan haklarını hiçe sayarak Filistinlileri asker sivil, küçük büyük demeden bombalarının hedefi yapmıştır.

İsrail’in temmuz ayında Filistin’in bir parçası olan Gazze’ye karşı başlattığı askerî harekât dünyanın gözü önünde bütün vahşetiyle devam etmektedir. Hukuk ve ahlâk dışı bu harekât esnasında sivil bölgeler bombalanmakta, okullar, hastaneler ve mabetler de bu bombardımandan nasibini almaktadır. Bu harekât sebebiyle can kaybı iki bine, yaralı sayısı da on bine dayanmıştır. Çok sayıda çocuk can verirken geride kalanlar da yetim hatta kimsesiz durumuna düşmüştür. Daha fazla can kaybı olsun diye hamile kadınlar bile hedef alınmış, geride kocasını, babasını, evladını kaybetmiş nice kadın perişan ve kimsesiz duruma düşmüştür.

Şimdi Filistin ve özelde Gazze sesli ve sessiz çığlıklara sahne olmaktadır. Daima mazlumun, mağdurun, muhtacın ve kimsesizin yanında yer alan milletimizin bu çığlığı duymaması ve ona ilgisiz kalması düşünülemezdi. Çünkü bu gibi durumlarda etnik veya dinî kimliğine bakmadan mazlumun yardımına koşmak ona inancının ve tarihinin yüklediği bir sorumluluk ve görevdir. Bu sorumluluğun idraki içinde olan Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığı, halkın da hissiyatına tercüman olarak bir yardım kampanyası başlatmış ve bunun koordinasyonu ile Diyanet İşleri Başkanlığını görevlendirmiştir. Diyanet İşleri başkanlığının talimatıyla İstanbul’un bu kampanyaya katkısını sağlamak maksadıyla Sayın Valimiz Hüseyin Avni Mutlu’nun onayıyla İstanbul “Gazze Yardım Kampanyası Koordinasyon ve Yürütme Heyeti” kurulmuştur. Başkanlığını yaptığım bu beş kişilik heyet, Kültür ve Turizm İl Müdürü Prof. Dr. Sayın Ahmet Emre Bilgili, İBB Başkan Danışmanı Sayın Sabri Dereli, İTO Meclis Üyesi Sayın Kenan Serhat Kalsın ve Fatih Müftüsü Sayın İrfan Üstündağ’dan oluşmaktadır. Heyetin faaliyeti kampanyayı duyurma, bilgilendirme ve koordinasyon çalışması yapmaktır. Kampanya ilan edilen hesap numaralarına bağışta bulunmak ve GSM operatörlerinden mesaj göndermek şeklinde devam edecektir. 2851’e gönderilen her mesaj 5 TL yardım olarak Gazze’ye gidecektir.

Kampanya kapsamında tüm Kamu kurum ve kuruluşlarını, sivil toplum kuruluşlarını, özel ve tüzel kişileri Gazze’ye hayat olmaya davet ediyoruz. Yetimlerin elinden tutmak, kimsesizlerin kimsesi olmak, gözlerdeki yaşı silmek, yaralılara şifa vasıtası olmak, yıkılan ve harap olan binalara bir tuğla koymak hamiyetperver milletimizin ve aziz İstanbulluların imkânı dâhilindedir.

Esasen başlamış olan bu kampanyanın devam etmekte olduğunu duyurmak maksadıyla düzenlediğimiz bu toplantıda kampanyaya desteklerinden dolayı İstanbul Valimiz Sayın Hüseyin Avni Mutlu’ya, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanımız Dr. Mimar Sayın Kadir Topbaş’a ve katılımlarınızdan dolayı siz değerli basın mensuplarına şahsım ve Heyetimiz adına teşekkürlerimi sunuyorum.

 

Prof. Dr. Rahmi Yaran

İstanbul İl Müftüsü

İstanbul Gazze Yardım Kampanyası

Koordinasyon ve Yürütme Heyeti Başkanı

 

 

Banka Hesabına Bağış Hesap Numaraları

 

Ziraat Bankası Ankara Kamu Girişimci Şubesi

TR87 0001 0025 3334 2869 8550 77 -TL

SWİFT

TCZBTR2A

TR60 0001 0025 3334 2869 8550 78 -USD

TR33 0001 0025 3334 2869 8550 79 -EUR

TR06 0001 0025 3334 2869 8550 80 -GBP

Vakıfbank Ankara Meşrutiyet Şubesi

TR86 0001 5001 5800 7302 4262 11 -TL

SWİFT TVBATR2A

TR50 0001 5001 5804 8014 8011 62 -USD

 

GSM(TURKCELL, VODAFONE, AVEA)  ile Bağış: GAZZE yazıp 2851’e gönderen 5 tl bağış yapmış olur.

Fotoğraflar

Dilek Web Hosting Dilek Web Hosting