Haber Arşivi

Kosova İsa Bey Camii dualarla ibadete açıldı…

Kosova’nın Mitroviça kentinde İstanbul Bayrampaşa Müftülüğü tarafından yapımı tamamlanan İsa Bey Camii Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmezin de katılımıyla ibadete açıldı. 

Bayrampaşa Müftülüğü ve Mitroviça Müftülüğünün kardeş şehir projesi kapsamında yapımına iki yıl önce başlanan İsa Bey Camii Kosova için sembol bir değer taşıyor. 1999’daki saldırıda Sırplar tarafından hedef alınarak yıkılan cami Diyanet İşleri Başkanlığının çalışmalarıyla Osmanlı mimarisine uygun olarak tekrar inşa edildi. 

Kosovalıların yoğun ilgi gösterdiği açılışta konuşan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, Kosova’da olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek asıl memnuniyetinin Kosova’da artık camileri gençlerin doldurması olduğunu vurguladı. Türkiye’de herkesin kalbinde Kosova’nın yeri olduğunu kaydeden Başkan Görmez, “Anadolu’dan, Trakya’dan, Türkiye’den her birisinin kalbinde Kosova’nın yeri olduğunu bildiğim kardeşlerinizden sizlere selam getirdim. Bizi bu topraklarda aynı kültür ve medeniyet etrafında kardeş kılan Allah’a hamd olsun.” dedi. 

Kosova’nın sıradan bir ülke olmadığını, büyük bir tarih ve medeniyete sahip olduğunu belirten Başkan Görmez, şunları söyledi;

“Bugün benim kalben sevincim, sadece camilerin yapılması değil, en büyük sevincim bütün bu camileri artık Kosova’da gençlerin doldurmasıdır…” 

Kosova sıradan bir ülke değildir. Çünkü Kosova’nın arkasında büyük bir tarih, kültür ve medeniyet vardır. Kosova öyle başkalarının onayına ihtiyaç duyacak bir ülke değildir. Yeniden bağımsızlığın Müftüsü Naim Terneva ve çalışma arkadaşlarına bu ülkenin dini ve manevi hayatına yaptıkları katkıdan dolayı teşekkürlerimi ifade etmek istiyorum. Kosova İslam Birliği Başkanı Terneva, Diyanet’e geldiğinde bana yakılan, yıkılan 218 caminin fotoğraflarını göstermişti. Bu camileri tekrar nasıl inşa edeceğini düşünüyordu. Allah’a hamd olsun birkaç yıl içinde bu camilerin hepsi ibadete açıldı. Bunlara ek olarak yeni camiler inşa edildi Kosova’da. Benim kalben bugün sevincim, sadece camilerin yapılması değil, en büyük sevincim bütün bu camileri artık Kosova’da genç kuşakların doldurmaya başlamasıdır. Allah bu camileri gençsiz bırakmasın.

“Türk Bayrağı rengini ve şeklini Kosova’da düşen şehitlerimizin kanlarına akseden hilal ve yıldızdan almıştır…”

Camiler bizim hem ibadet mekanımız hem bilgi mekanımız hem de birlik mekanımızdır. Camiler aynı zamanda özgürlüğümüzün ve bağımsızlığımızın simgeleridir. Türkiye’den gelen dostlara ifade etmek isterim. Hepiniz bilirsiniz ki Türk Bayrağı şeklini ve rengini Kosova’da akan şehit kanlarına akseden hilal ve yıldızdan almıştır. Kosova’daki kardeşlerime sesleniyorum. Sizin bir çocuğunuzun Türk milletinin İstiklal Marşını kaleme aldı. Türk milletinin istiklal marşına şu ifadeleri yerleştirdi; “Değmesin mabedimin göğsüne namahrem eli, bu ezanlar ki şehadeti dinin temeli, ebedi yurdumun üstünde benim inlemeli” 

“Allah ebediyen Kosova’nın semalarından ezan sesini susturmasın…”

Allah ebediyen Kosova’nın semalarından ezan sesini susturmasın. Ve tabi ki camiye emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Yıllar önce Diyanet İşleri Başkanlığı olarak Türkiye’deki her müftümüzü dünyadaki bir şehrin müftüsüyle kardeş ilan ettik. Bu caminin inşa edilmesinde emeği geçen herkese kalben teşekkür ediyorum. 

Açılışa Diyanet İşleri Başkanı Görmez’in yanı sıra, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Kosova İslam Birliği Başkanı Naim Terneva, Türkiye Cumhuriyeti Kosova Büyükelçisi Songül Ozan, İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Rahmi Yaran, Bayrampaşa ve Mitroviça’nın belediye başkanları ve müftüleri, TİKA Kosova temsilcisi, çevre ülkelerin dini liderleri, çevre ülkelerin vatandaşları ve çok sayıda Kosovalı katıldı. 

Törenin ardından Diyanet İşleri Başkanı Görmez, İsa Bey Camiinin anahtarını Kosova İslam Birliği Başkanı Terneva’ya teslim etti. İstanbul Müftüsü Yaran’ın duasıyla ibadete açılan İsa Bey Camiinde ilk Cuma namazını Diyanet İşleri Başkanı Görmez kıldırdı.

Fotoğraflar

Dilek Web Hosting Dilek Web Hosting