Haber Arşivi

Ümraniye Müftülük Binası Dualarla Açıldı…

Ümraniye Müftülüğü yeni hizmet binası Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in de katıldığı törenle hizmete girdi.

Yapımına 2010 yılında başlanan müftülük hizmet binası ve yanı başında yapımı tamamlanan erkek yatılı hafızlık Kur’an kursunun açılış töreninde konuşan Diyanet İşleri Başkanı Görmez, müftülük binalarının her harcında milletin emeği olduğunu, müftülük binalarının kamu kurumlarından öte milletin dertlerini paylaştığı binalar olması gerektiğini söyledi.

Bu milletin camileri yaparken büyük bir fedakarlıkla müftülük binalarını da yaptığını, bu binalarda çalışan personelin bu bilinçle millete hizmet etmesi gerektiğini vurgulayan Başkan Görmez şunları söyledi;

“Müftülük binalarımızın her harcında bu milletin emeği vardır…”

Hakikaten Türkiye’de hiçbir müessese yoktur ki Diyanet teşkilatı kadar her harcında milletin emeği ve eseri olmasın. Milletimiz camileri yaparken bu binaları da yaptı. Bu bizim sorumluluğumuzu daha da artırıyor. Milletimizin alın teriyle, ailesinin rızkından keserek yaptırdığı binalarda çalışan mesai arkadaşlarımın bu bilinçle, bu aşk ve heyecanla çalışması gerekiyor.

“Şehirleri şehir yapan o şehirde yaşayan insanların maneviyatıdır…”

Şehirleri şehir yapan beton binalar, dev gökdelenler değildir. Şehirleri şehir yapan orada yaşayan insanların manevi hayatı, o şehirlerde yaşayan insanların yürekleri arasındaki merhamet şebekeleri, o birlik ruhu, o komşuluk ruhudur. Birbirine katılan dualar, niyazlar, ibadetlerdir. İşte bu binalarımız sıradan kamu kurumları değildir. Bu binalar şehirlerimizin manevi hayatını, birlik ve beraberlik ruhunu, kalpler arasındaki merhamet, sevgi ve saygıyı kuran merkezler olmalıdır. Sadece din gönüllülerin resmi işlerinin halledildiği binalar değil, o şehirde yaşayan bütün gençlerimizin, yaşlılarımızın, kadınlarımızın, ailelerimizin rahatça girdiği, dertlerini paylaştığı binalar olmalıdır.

Diyanet İşleri Başkanı Görmez’den birlik mesajı…

“Birlik ve beraberlik olmazsa o toplumlar ateş dolu çukurların başında yaşayan insanlar gibidir…”

Kur’an öyle bir kitaptır ki, sanki bugün inmiş gibi her zamana hitap eden bir kitaptır. Açılışta okunan ayet-i kerimelerde rabbimiz, birlik ve beraberliğin olmadığı, ayrılık ve gayrılığın olduğu, yürekler arasında nefretin, fitnenin yerleştiği toplumları ateş dolu çukurların yanında yaşamaya benzetir. Birlik ve beraberlik olmazsa kardeşlik zedelenirse o toplumlar ateş dolu çukurların başında yaşayan toplumlara benzetilir. Israrla hepinize şunu söylüyorum. İnadına birlik diyeceksiniz, inadına beraberlik, inadına kardeşlik, inadına kardeşlik hukuku, inadına kardeşlik ahlakı diyeceksiniz.

Yüce Kur’an’dan bir ayet ve bir hadis ile bitirmek istiyorum. Kur’an’da Allah şöyle buyuruyor; ‘Allah’ım benim kalbime hiçbir mümin kardeşime karşı kin, nefret, öfke koyma.’ Allah Resulü ilhamını bu ayetten ilham alarak Enes Bin Malik’e şöyle diyecektir;

“Yavrucuğum mümkün olduğu kadar, gücün yettiği kadar hiçbir zaman, hiçbir sabah, hiçbir akşam hiçbir mümine karşı kalbinde kin, nefret ve öfke olmasın. Yavrucuğum bu benim sünnetimdir. Kim benim bu sünnetimi ihya ederse cennete benimle birlikte girecektir.”

Açılışa Diyanet İşleri Başkanı Görmez’in yanı sıra Diyanet İşleri Başkan Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Emin Özafşar, Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, Diyanet İşleri eski Başkanı Prof. Dr. Tayyar Altıkulaç, 29 Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Kafi Dönmez, İstanbul İl Müftüsü Prof. Dr. Rahmi Yaran, Ağrı İl Müftüsü İzani Turan, Ümraniye Kaymakamı Mustafa Çelik, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, Ümraniye İlçe Müftüsü Ercan Aksu ve çok sayıda vatandaş katıldı.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Dilek Web Hosting Dilek Web Hosting