Haber Arşivi

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Rahmi YARAN’ın Kosova Ziyareti

“Diyanet İşleri Başkanlığı Kardeş Şehir Projesi” kapsamında; İstanbul İli Bayrampaşa İlçesi Kosova’nın Mitroviça Şehri ile eşleştirilmiştir. Bayrampaşa İlçe Müftülüğü'nün Kosova'nın Mitroviça İlinde yaptırmakta olduğu cami İnşaatını yerinde görmek ve Kosova İslam Birliği Başkanlığını ziyaret etmek üzere, İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Rahmi YARAN, İl Müftü Yardımcısı Sabri DEMİR, Bayrampaşa İlçe Müftüsü İzzet ŞENER, Bayrampaşa İlçe Müftülüğü kardeş şehir komisyon üyesi Hacı Cemal GÜLER, Kosova'da Din Görevlisi Hakkı VATANSEVER'den oluşan heyet, ziyaretlerinin ilk günü Kosova İslam Birliği Başkanı Naim TERNAVA'yı Başkanlık Makamında ziyaret ettiler.

Kosova İslam Birliği Başkanı Naim TERNAVA İstanbul İl Müftüsünü ve beraberindeki heyeti Kosova'da ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduğunu ifade ederek; "Sizin şahsınızda Türk Milletine, Diyanet İşleri Başkanlığına, İstanbul Müftülüğüne ve Bayrampaşa İlçe Müftülüğüne özellikle Bayrampaşalılara, Kosova’da yaptıkları hizmetlerden dolayı teşekkür ederiz. Gösterdikleri alakadan dolayı Türk Devletine, Hükümetine ve Diyanet İşleri Başkanlığına da ayrıca teşekkürlerimizi sunuyoruz" dedi.

Başkarn TERNAVA ayrıca; "Türkiye iyi ise biz de iyiyiz. Biz hep Allah’a Türkiye iyi olsun diye dua ediyoruz. Kosova küçük ama yüreği büyük bir ülkedir. Kosova ziyaretiniz esnasında her yerde Osmanlının, ecdadınızın altı yüz yıllık tarihini göreceksiniz" şeklinde söyledi.

İstanbul İl Müftüsü Prof. Dr. Rahmi YARAN da Kosova İslam Birliği Başkanlılığına yaptığı ziyaret konuşmasında: Kosova İslam Birliği Başkanına ve çalışanlarına, Kardeş Kosova halkına Diyanet İşleri Başkanımız Sayın Prof. Dr. Mehmet GÖRMEZ’in ve İstanbul halkının selamlarını getirdiğini, Kardeş Kosova şehrini ziyaret etmekten duyduğu memnuniyeti ve misafirperverliklerinden dolayı teşekkür etti. İl Müftüsü Prof. Dr. Rahmi YARAN Konuşmasında: "Kardeş Kosova ve Balkanlar yetmiş yıl kendi hâkimiyetlerinden uzak yaşadılar. Yetmiş yıl İslam Dünyasından haberdar olamadılar. Türkiye’de yaşayanlar da (akrabaları hariç) Balkanlar’da, Kafkaslar’da ve Rusya’da bu kadar Müslüman olduğunun farkında değillerdi. Şimdi yeni bir İslam Dünyasını tanımış olduk. Yirminci yüzyılda Müslümanların birbirlerini tanımaları için birçok vesileler oldu. 1980 öncesi araplar, arkadaşlarımızla karşılaştıkları zaman Türkiye'de Müslüman varmı diye sorarlardı, Müslümanlar birbirlerinden habersizlerdi, günümüzde Müslümanlar birbirlerini tanıyorlar ve ilişkilerini de geliştiriyorlar, Dinimiz islamın da emri bu şekildedir.
Geçmişte Müslümanların imtihanı yoklukla idi bu gün varlıkla imtihan ediliyor. Varlıktan maksat ekonomik değil ellerindeki fırsatı kastediyorum. Bu fırsatı Müslümanların birlik ve beraberliğine kullanmasıdır. Bayrampaşa İlçe Müftülüğümüz Mitroviça İline bir camii yaptırıyor, biz bu camiyi bir bina olarak görmüyoruz, bu cami büyük İslam kardeşliğini hasıl edecek. Camiler birer vasıtadır asıl olan İslam birliğidir. Bu da bir vasıtadır asıl olan Allah’ın rızasıdır."

Müftü YARAN konuşmasının devamında Kosova İslam Birliği Başkanı Naim TERNAVA Beyin Türkiye'ye ve Türk insanına olan yakın ilgisinden dolayı çok memnuniyet duyduğunu, kendisini de İstanbul’da ağırlamaktan memnun mutlu olacağımı ifade etti.

İstanbul İl Müftüsü Prof. Dr. Rahmi YARAN ikinci olarak Kosova Büyükelçisi Songül OZAN’ı makamında ziyaret etti.  Büyükelçi OZAN, İstanbul Müftüsünün Kosova'ya yaptığı ziyaretten ve Diyanet İşleri Başkanlığı tarafındaN başlatılan kardeş şehir projesi kapsamında yapılan hizmetlerin ve cami inşasının zaten var olan kardeşliği daha da güçlendireceğini belirterek İstanbul Müftüsünün ziyaretinden dolayı teşekkürlerini ifade etti.

Büyükelçilik ziyaretinden sonra aynı gün Kosova Meydan Muharebesinde Şehit olan Sultan Murad Han’ın Türbesini ziyaret edildi. Kur'an-ı Kerim okundu ve dua edildikten sonra Mitroviça şehrine gidildi.

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Rahmi YARAN:  Mitroviça Belediye Başkanı  Avni KASTRATI Makamında ziyaret etti. Belediye Başkanı KASTRATI: "Diyanet İşleri Başkanlığı Kardeş Şehir Projesi kapsamında İstanbul’un ilçelerinden Bayrampaşa İlçesi Mitroviça Şehrine Balkanların en büyük camisini yaptırmaktadır. Halkımızın maddi sıkıntıları vardır. Ülkemizde kalay ve çinko madenleri vardır. Fakat siyasi problemlerden dolayı şu an madenler çalışmıyor.  Mitroviça halkı olarak sizin geleceğinizi duyduğumuzda çok sevindik. Kosova halkı olarak savaş öncesinde ve savaş sonrasında, Türkiye olarak bize çok yardımcı oldunuz. Türkiye'deki şirketler yollarımızı ve havalimanımızı yaptı. Elektrik dağıtımını yapan bir Türk şirket de var. Bursa İnegöl Belediyesi kardeş şehirlerimizden. Yine Bayrampaşa İlçe Müftülüğü kardeş şehir olarak Mitroviça'ya cami yapmakta,  Bayrampaşa Müftülüğüne, sizlere ve Diyanet İşleri Başkanlığına çok teşekkür ediyorum" dedi.

İstanbul İl Müftüsü Prof. Dr. Rahmi YARAN da konuşmasında: "Mitroviça’nın çok değerli Belediye Başkanı ve ekibi sizin şahsınızda Kosova ve Mitroviça halkını selamlıyoruz. Bu ilk ziyaretim. Havalimanına indiğimiz andan bu ana kadar bize huzur veren bir ilgi gördük. Balkanlardaki Müslüman kardeşlerimizin yakın ilgisini İstanbul’da biliyorduk, Kosova'da daha yakından gördük. Belediye Başkanı olarak şahınızda Mitroviçalı kardeşlerime Misafirperverliğinizden dolayı teşekkür ediyorum" dedi.

Müftü YARAN konuşmasının devamında "Gönlümüzde kalbimizde size karşı büyük sevgi var. Buraya gelirken Sultan Murad Han’ın Türbesini ziyaret ettim. Sizin ve bizim dedelerimiz çok ortak tarih ve kültürel özelliklere sahip. Burada birçok maden ve zenginlikten bahsettiniz. Çoğu zengin ve güzel ülkeler sıkıntıda bırakılıyorlar. Allah bu güzellikleri koruyacak güç versin. En büyük güç birlik ve beraberliktir. Biz sizi ayrı görmüyoruz. Birlikte geçmişi yaşatan bir geleceği inşa edeceğiz. Türkiye’de Diyanet İşleri Başkanlığı, Dış İşleri Bakanlığı ile birlikte birçok il ve ilçeleri kardeş şehir ilan etti. Bu cümleden olarak Bayrampaşa Müftülüğümüz ile Mitroviça kardeş şehir ilan edildi. Bayrampaşa Müftülüğünün yaptırmakta olduğu cami aramızdaki kardeşliği daha da pekiştirecek. Kabulünüzden dolayı çok teşekkür ediyoruz." dedi. Ziyaretten sonra Mitroviça Belediye Başkanı ile birlikte şehir gezilerek şehir hakkında bilgiler alındı.

Mitroviça Belediyesi ziyaretinden sonra Bayrampaşa Müftülüğü tarafından yaptırılmakta olan Bayrampaşa İsabey Camii inşaatında incelemelerde bulunuldu. Caminin bodrum katı ibadete açık olduğundan,  ikindi namazı cemaatle kılındı. Namaz öncesi İstanbul Müftüsü Prof. Dr Rahmi YARAN cemaate bir tanışma konuşması yaptı.

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Rahmi YARAN selamlamadan sonra konuşmasında, Cenab-ı Hak buyuruyor ki: "Mü'min erkekler mü'min hanımlar birbirinin velisidirler. Birbirlerinin hukukunu korumakla mükelleftirler. Bu velayetin gereği olarak namaz kılarlar Allah'a ve Rasulüne itaat ederler. İşte Allah'ın merhamet edeceği kullar bunlardır. Allah Azizdir Hakim'dir. Bu cami müminlerin kardeşliğine, birbirine sahip çıkmalarına, hukukuna saygılı olmalarına, birlik ve beraberliğe bir vesiledir. Burada müminler marufu yani dinimizin hoş gördüğü hususları emreder ve münkeri nehyederler. Bizler sizlere kardeşliğimizin gereği, en güzel hediye olarak kardeş şehir olarak bir camii hediye ediyoruz. İnşallah bu camii aramızda zaten var olan kardeşliğimizin pekiştirilmesine ve sizin de birlik ve beraberliğinize vesile olacaktır" dedi.

26 Eylül 2013 Perşembe sabahı Kosova İslam Birliği bünyesinde eğitim hizmetlerini vermekte olan Alauddin Medresesi (İHL) ziyaret edildi. Ziyarette Medrese Müdürü Bahri SIMNICA eğitim çalışmaları hakkında bilgi verdi. Kız ve Erkek sınıfları ders esnasında ayrı ayrı ziyaret edildi. Ziyaretten sonra Kosova İslam Birliği Başkanı Naim TERNAVA ve okul öğretmenleri ile birlikte kahvaltı yapıldı.

İstanbul Müftüsü Prof. Dr. Rahmi YARAN, sınıfları ziyaretinde öğrencilere başarı dileklerinden sonra şöyle hitap etti:

Osmanlı Devlet yönetiminde 3 sınıf öne çıkar: Kalemiye, Seyfiye, İlmiye
Kalemiye: Devlet Bürokrasisidir. Devlet bürokrasisinde yer alanlar.
Seyfiye: Askerler. Hem kendi huzurlarını sağlar hem İslam yurdunu korur. Devletin kendi sınırları dışındaki Müslümanlara bir zulüm söz konusu olursa o zulmü def etmek için kuvvetli bir seyfiyeye ihtiyaç vardır.
İlmiye: İlim insanları ki siz o yoldasınız.

Bu üç sınıfın hedefi aynı olursa o devlette hem huzur olur hem de güçlü ve itibarlı olur. Yalnız bu üç sınıfı da yönlendirmesi gereken sınıf ilmiyedir. İlim sadece dini ilimlerden ibaret değildir. Fakat dini ilimleri tahsil ve tedris edenler bunların içinde en önemli sınıftır. Çünkü diğer ilmiyeye, seyfiye ve kalemiyeye ruh verecek olanlar onlardır. Bütün bunların içinde hitabet çok önemli yer tutar. Dersinizin hitabet olduğunu öğrendim. Hitabet sayesinde İslam’ı en güzel şekilde anlatacaksınız. Siz bu ders sayesinde İslam’ı nasıl anlatacağınızı öğrenmiş olacaksınız. Siz İslam’ı hem öğrenecek hem öğretecek hem de yaşayacaksınız. Dünyaya örnek olacaksınız. Önce Piriştine ve Kosova sonra Balkanların sonra tüm dünyanın size ihtiyacı var. Hedefinizi büyük tutun sizin aranızdan belediye başkanları, başbakanlar, cumhurbaşkanları çıkacak.

Aynı gün Prizren Şehrine gidildi. Diyanet İşleri Başkanımızın koordinatörü İdris KESKİN tarafından karşılanarak Prizren İl Müftülüğü ve Prizren İl Müftüsü Lütfü BALIK makamında ziyaret edildi. Müftü Lütfü BALIK İstanbul İl Müftüsünü Türkçe konuşulan ve her köşesinde Osmanlı eserleri olan Prizren de görmekten duyduğu memnuniyeti ifade etti  ve şehir  hayatı hakkında bilgiler verdi.

Sinanpaşa Camiine geçilerek öğlen namazı kılındı ve namazdan sonra Müftü YARAN cemaate konuşma yaptı. Konuşmasında: "Türkiye’den sizlere çok selamlar getirdim. Çok Muhterem Kardeşlerim, Prizren’i camiler ve minareler şehri olarak isimlendirebiliriz. Allah geçmişlerimizden razı olsun, bize böyle eserler bırakmışlar. Cenab-ı Hakk buyuruyor ki: Allah'ın mescitlerini Allah'a ve ahirete iman edenler, zekâtı verenler ve Allah’tan başkasından korkmayanlar imar ederler. İki türlü imar vardır; biri maddi diğeri manevi. Camilerin manevi imarı daha önemlidir. Yine Cenab-ı Hakk buyuruyor ki; mescitlerde Allah'ın adının anılmasına mani olandan daha zalim kim olabilir? Manevi imar Allah'ı zikir ve ibadet ile olur. Müftü YARAN konuşmasında: Dünyanın huzuru Müslümanların güçlü olması ile olur. Müslümanlar güçlü olursa dünyada da huzur olur mutluluk olur. Zalimler güçlü olursa dünyada huzur kalmaz bizde de huzur kalmaz. Güçlü olmak deyince maddi çağrışım yapıyor, biz aynı zamanda manevi olarak da güçlü olmamız lazım. Manevi güçlü olmak birlik beraberlikten geçer. Birbirimizi sevmek Müslümanlar olarak kardeşliğimizi hissetmektir. Cenab-ı Hakk Müminler kardeştir buyuruyor." diye hitap etti.

Aynı gün Kosova’da bulunan Yunus Emre Kültür Merkezi Ziyaret edildi. Merkezin Müdürü Muharrem RAFTA tarafından merkezin çalışmaları hakkında malumat alındı.

Aynı gün Cakova şehrine geçilerek İl Müftülüğü ziyaret edildi. İl Müftüsü Ahmet HOXHA ve Visar KOSHI şehrin dini hayatı hakkında bilgi verdi. Müftülük ziyareti devamında Aziz Mahmut Hüdayi Vakfı (İstanbul Derneği) tarafından işletilen Kosova’nın tek yatılı Hafızlık Kursu Kosova’daki ismi ile “Büyük Medrese” ziyaret edildi. Medrese Müdürü Gencer DIRVARI ve Başkanlığımız tarafından görevlendirilen Din Görevlisi Hakkı VATANSEVER Kur'an Kursunun talebe hizmetleri hakkında bilgi verdi. Ziyarette İstanbul Derneğinin Kosova koordinatörü İsmail SELİM ziyarette ev sahipliği yaptı.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Dilek Web Hosting Dilek Web Hosting