Haber Arşivi

Anadolu Yakası Cami Dernek Başkanları İstişare Toplantısı Yapıldı

Tarih: 13.01.2013

İl Müftümüz Doç. Dr. Rahmi YARAN, Kartal Anadolu imam Hatip Lisesi Konferans Salonu’nda düzenlenen ve Diyanet İşleri Başkanımız Sayın Prof. Dr. Mehmet GÖRMEZ’in de katıldığı Anadolu Yakası Cami Dernek Başkanları İstişare Toplantısı’nda bir araya geldi. Geniş katılımın olduğu istişare toplantısına Sayın Diyanet İşleri Başkanı ve İl Müftümüzün yanı sıra Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanı Prof. Dr. Raşit Küçük, Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, Yönetim Hizmetleri Genel Müdürü Kemal Uludağ, İstanbul Vali Yardımcısı Günay Özdemir, Cami Hizmetleri Daire Başkanı Selahaddin Çelebi ve İçişleri Bakanlığı Dernekler Dairesi yetkileri ve 717 cami Dernek Başkanı katıldı.

Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen istişare toplantısı Beykoz Riva Camii İmam Hatibi Mehmet BİLİR’in Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Okunan Kur’an-ı Kerimin ardından İl Müftümüz Doç.Dr. Rahmi YARAN tarafından selamlama konuşması yapıldı. İl Müftümüz konuşmasında “İstanbul 39 İlçesi ile dini hayat, kültür, eğitim, sosyal faaliyetler bakımından Türkiye’nin en önemli ilidir. Bu hizmetler sizlerin, din görevlilerinin gayreti, aşkı ile yürüyor. Bu hizmetlerde emeği geçen herkese şükranlarımızı sunuyoruz. Dernek yetkilileri cami ve Kur’an Kursu hizmetlerinin görülmez kahramanlarıdır.  Sizin büyük desteğinize ihtiyacımız vardır. Eskiden köşe taşları vardı. Bu hizmetleri paydaş olarak yürütüyoruz. Bu gayretler din ve Kur’an içindir. Bu ülke bize geçmişimizden miras kalmıştır. Bundan dolayı da daha iyi bir şekilde hizmetleri yürütmek zorundayız.” Daha sonra kürsüye gelerek toplantının açılış konuşmasını icra eden Diyanet İşleri Başkanı Sayın Prof. Dr. Mehmet Görmez, ibadet mekânlarının sorunlarını ve sorunlara yönelik çözüm önerilerini dernek başkanları ile paylaştı. Konuşmasında “Herkes kendisi için binalar kurarken cami derneklerinin hayırsever milletimizle zor şartlarda, zor zamanlarda büyük fedakârlıklar göstererek ellerinde çantalarla gece-gündüz demeden kapı kapı dolaşarak Allah rızası için camiler inşa ettiklerini, Allah’ın evlerini yaşattıklarını; bu hizmetleriyle her birinin isimsiz birer kahraman olduğunu ifade eden Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, camilerin inşasında emeği geçenlerden ahirete irtihal edenlere Cenab-ı Hak’tan rahmet dileyerek, berhayat olanlara afiyet içerisinde hayırlı hizmetlerle dolu bir ömür sürmelerini niyaz etti.

Camilerin inşasının ardından artık imarı için çalışılması gerektiğini vurgulayan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, inşa etmekle imar etmenin farklı konular olduğunu belirterek imar konusunda şunları söyledi:

“Camileri hayatın merkezine taşıdığımız zaman camileri imar etmiş oluruz. Camilerimiz gençlerimizin, çocuklarımızın gelip rahatlıkla vakit geçirebildikleri, hatta ödevlerini yapabildikleri; kadınların erkekler kadar rahat camiye ibadet için gelebildikleri; ders halkalarının oluştuğu; sabah namazlarının büyük kalabalıklarla kılındığı cazibe merkezlerine, bilgi mekânlarına dönüştürüldüğü gün camilerimizi imar etmiş oluruz.”

Camilerin sadece ibadet mekânı olmadığını; aynı zamanda sevgi, bilgi ve birlik mekânı olduğunu dile getiren Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, bizim medeniyetimizde camilerin daima hayatın merkezinde yer aldığını, istiklal ve bağımsızlığımızın sembolü olduğunu kaydetti.

“Biz ezanı, mabedi ve mabedin dokunulmazlığını İstiklal Marşı’na yerleştirmiş yegâne milletiz.” diye konuşan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez “Cami derneğiyle, cemaatiyle, mihrap görevlisiyle, müezziniyle, hep beraber birlik duygusu içerisinde aynı ailenin mensupları olarak camileri imar etmeliyiz. Gençlerimizi, çocuklarımız aramıza alarak, herkese ulaşarak, camiyi evlere, hanelere taşıyarak imar etmeliyiz” dedi.

Yeryüzünün tamamı mescit kılındığı halde Hz. Peygamber’in Medine’ye hicret yolunda Kuba’da; Medine’ye geldiğinde ise Medine’de ilk olarak Mescid inşa ettiğini; Mescid-i Nebevi’yi ilmek ilmek dokunan bir ümmet vücuda getirmede hayatın merkezine yerleştirdiğini; Mescid-i Nebevi’nin pek çok müesseseye kaynaklık ettiğini hatırlatan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, “Modern hayatlar, modern şehirler, metropoller, megapoller kurulurken camiler, hayatın kıyısına, şehirlerin kıyılarına, köşelerine itildi. İhmal edildi. Oysa bizim medeniyetimiz camileri hayatın merkezine yerleştirdi. Bugün halkın % 25’i köylerde; % 75’i şehirlerde oturuyor. Buna karşın camilerin % 25’i şehirlerde; % 75’i ise köylerde. Bu büyük bir orantısızlık.” şeklinde konuştu.

Engellilere yönelik düzenlemelerden abdest mekânlarına; kadınlara yönelik hizmetlerden ses sistemlerine kadar birçok konuyu ele alan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez 15 başlık altında ibadet mekânlarının sorunları ve cami derneklerinin çözüme nasıl katkı sağlayabilecekleri hakkında konuştu. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’in konuşmasında öne çıkan başlıklar şu şekilde:

-“Allah’ın evinin kapısına kilit vurmak kimsenin hakkı değildir.”

-“Camilerimizi depreme dayanıklı olarak inşa etmeliyiz.”

-“Kentsel dönüşüm kapsamında camiler de iyileştirilmelidir.”

-“Camilerimiz zarafet ve nezahet mekânlarıdır. Camilerin temiz tutulması önemlidir.”

-“Yol güzergâhlarındaki mescitler ibadete elverişli hale getirilmeli.”

-“Allah’ın kadın kullarını Allah’ın mescitlerinden alıkoymayın!”

-“Cami ve kitap kadar birbirine yakışan başka bir şey yoktur.”

-“Camilerimizi engelli kardeşlerimize göre düzenlemeliyiz.”

-“Camiler reklam yapılacak mekânlar değildir.”

-“Abdest mekânları İslâm’ın ruhuna uygun hale getirilmeli.”

-“Camilere en güzel ses sitemleri kurulmalı.”

-“Seccade tipi halılardan vazgeçmeliyiz.”

-“Minareler tevhidin sembolleridir.”

-“İslam dünyasında mabetsiz bölgeler var.”

-“Hep birlikte camileri imar edeceğiz.”

-“Hep birlikte camileri imar edeceğiz.”

Toplantının ardından ikindi namazını Kartal ilçesi Atalar Camiinde eda eden Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, namazın ardından cemaate kısa bir konuşma yaptı. Camide Kur’an öğrenen çocuklarla bir araya geldi. Cami kompleksinde yer alan spor merkezi, bilgisayar sınıfı, kütüphane ile sosyal-kültürel içerikli hayrî hizmetler hakkında ilgililerden bilgi aldı. Kartal Müftülüğünü de ziyaret etti.

Dilek Web Hosting Dilek Web Hosting