Faaliyetler

İl Müftülüğümüz Cami-Kadın Ve Aile Konulu Panel Düzenledi

Tarih : 02.10.2013

Camiler ve Din Görevlileri Haftası etkinlikleri kapsamında "Cami-Kadın ve Aile" konulu panel İstanbul Müftülüğü tarafından Üsküdar Bağlarbaşı Kongre ve Kültür merkezinde gerçekleştirildi.

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programın moderatörlüğünü İstanbul İl Müftü Yardımcısı  Muteber Gülsefa UYGUR üstlendi. Panele Prof. Dr. Zekeriya GÜLER, Doç. Dr. Gülgûn UYAR ve Üsküdar Başvaizi Fatma BAYRAM konuşmacı olarak katıldı.

Panelde ilk olarak söz alan ve konuşmasına mescit ve caminin tanımıyla başlayan Prof. Dr. Zekeriya GÜLER,  mescid ve caminin ilim ve hikmet yanında güncel meselelerinde konuşulduğu bir mekan olduğunu ifade etti. Konuşmasını Efendimizin hayatından ve hadislerden örneklerle sürdüren GÜLER, Peygamber Efendimiz zamanında mescidin çok fonksiyonlu olarak hizmet verdiği ve hayatın merkezinde yer aldığından bahisle, Efendimizin mescidde hanımlara sohbet ettiği ve çocuklarla buluşmasına sahne olduğu bir mekan olduğunu söyledi.   Cami-kadın ve aile buluşmasının en güzel örneklerini Peygamberimizin hayatında bulacağımızı ifade ederek sözlerini tamamladı.

Bir diğer konuşmacı Doç. Dr. Gülgûn UYAR ise cami denildiğinde zihnimizde beliren ibadet ilim ve cemaat kavramları üzerinden meseleyi temellendirerek sözlerine şöyle devam etti: Yeryüzünün mescid kılınmasından hareketle Efendimizin hayat uygulamalarıyla çatısını bulan bir mescit tanımının yapılması gerekmektedir. İslam medeniyetinde, kurulan şehirlerde cami merkezde yer almakta ve sosyal hayat içerisinde önemli bir alanı teşkil etmektedir. Konuşmasına, hanımların camilerde adaba dikkat etmeleri, temizlik ve bidatler konusunda hassasiyet göstermeleri gerekliliği özeleştirisinde bulunan UYAR, camilerin cemaatleşmeden toparlayıcı vasfı olması için öncelikle insanların takva üzere birleşmeleri ve mescidlerin de takva ile kurulması hususlarına dikkat çekti.

Panelin son konuşmacısı Başvaiz Fatma BAYRAM da "Toplumsal Aidiyet Açısından Cami- Kadın ve Aile" konulu konuşmasında, insanın sağlam referanslara dayanarak hayatının aydınlanmaya ihtiyacı olduğunu ifade etti. İslam medeniyetinde bir yerde önce mabed sonra şehir kurulduğunu ifade ederek, Efendimizin kısa süreli kaldığı yerlerde ilk olarak mescid inşa ettiğini örnek olarak gösterdi. Kaliteli yaşam için duygusal, sembolik ve bağlanma ihtiyacını karşılayacak mekanlara ihtiyaç olduğunu, binaların insan davranışların üzerinde etkilerini, nasıl bir insan yetiştirmek istiyorsak, mekanlarımızı ona göre düzenlememiz gerektiğini hatırlatan BAYRAM, bunun için camilere ihtiyaç olduğu, günlük konuşmalarımızda da örneğin yol tarifinde cami merkezli bir ifade geliştirilmesinin önemine vurgu yaptı.  Konuşmasını, günlük hayatımızda pek çok ritüelin camide yapılmasıyla törenlerimizin ayrı bir değer kazanacağı cümleleriyle tamamladı.

Yoğun bir katılımın gözlendiği panelde, bazı emekli din görevlilerine ve başarılı personele plaket ve teşekkür belgesi takdimi ile program son buldu.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ

 

 

 

Dilek Web Hosting Dilek Web Hosting